İlk Yarıyı Lider Bitiren Şampiyon Olur mu? İstatistikler Ne Diyor?

0
9
ilk yarı liderleri şampiyonluk analizi

Süper Lig 13. hafta geride kaldı. Bu sezon 8 hafta boyunca Alanyaspor’un liderliği ile devam eden lig, 3 haftadır Sivasspor’un liderliğinde sürüyor. Üç büyükler, dört büyükler ya da daha geniş olarak Başakşehir de dahil şampiyonluk hedefindeki 5 takımdan sadece Fenerbahçe, o da 1 ve 2. haftalarda lider olabildi. Ligin ilk yarısının bitimine 4 hafta kala Sivasspor, en yakın rakibi Başakşehir’in 2 puan önünde lider. Peki, ligin ilk yarısını bitirenin şampiyon olma olasılığı nedir? Son 10 yılı inceledik.

Süper Lig İlk Yarı Lideri Şampiyonluk Analizi

Öncelikle bu analizi yaparken 62. sezonunu yaşayan Süper Lig’in tüm tarihini değil son 10 yılını baz aldığımızı belirtelim. Keza bugünkü futbol koşulları, yarışmacı takımlar ve oynanan futbolun tarzı açısından son 10 yıl daha doğru bir bilgi verecektir. Gelelim son 10 yılda ilk yarıları lider bitirenlerin sezon sonu performanslarına. İşte madde madde sonuçlar:

ilk yarı liderleri şampiyonluk analizi

  • Son 10 yılda ilk yarıyı lider bitirip şampiyon olan takımlar; Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş.
  • Son 3 sezondur ilk yarıları lider bitiren Başakşehir, şampiyonluk göremedi.
  • İlk yarıda lider olamayıp şampiyon olurken en büyük atakları; 2010-11 sezonda Fenerbahçe 3. sıra – 9 puan geriden Trabzonspor’a karşı ve geçen sezon Galatasaray, 5. sıra – 6 puan geriden ( sezon içinde 8 puan geriden) Başakşehir’e karşı gelerek yaptılar.
  • Son 10 sezondur, son 3 sezonun lideri Başakşehir dışında dört büyükler haricinde ilk yarıyı lider bitiren olmadı.
  • Trabzonspor, ilk yarıyı lider bitirdiği tek sezonda şampiyonluğu averajla Fenerbahçe’ye kaptırırken Fenerbahçe, son 10 sezonda ilk yarısını lider bitirdiği 3 sezonda sadece 1 kere şampiyon oldu. Galatasaray ise ilk yarısını lider bitirdiği 2 sezonda da mutlu sona ulaştı.
  • Ve bu son 10 sezonun bir öncesine yani 2008-2009 sezonuna baktığımızda ise ilk yarı sonunda bakın karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor.

ilk yarı liderleri şampiyonluk analizi

Ve bu sezonu, şampiyon tamamlayan takım, ilk yarıyı 6. bitiren Beşiktaş oluyor. Liderin Sivasspor oluşu ve puan farklarının dip dibe oluşu, bu sezonu hatırlatıyor değil mi?

  • Son olarak; son 10 sezonda ligde ilk yarıları lider bitiren takımların şampiyon olma oranı: %40. Evet son 10 sezonda ilk yarıyı lider bitiren takımların sadece 4’ü o sezon şampiyon da oldu.

ilk yarı liderleri şampiyonluk analizi

Dolayısıyla hele ki bu sezon gibi herkesin herkesi her zaman yenebilecek hale geldiği bir ortamda karar vermek için çok erken. Ama tabi ilk yarı sonunda zirve ile arasında 10 ve üstü puanla 2-3 takım olanların da şampiyonluk şansının çok düşük kalacağını belirtelim.

Süper Lig heyecanı, Youwin giriş adresinde olmaya devam edecek.