Ana Sayfa EURO 2020 Son 16 Göründü: Millilerin EURO 2020 Grup Değerlendirmesi

Son 16 Göründü: Millilerin EURO 2020 Grup Değerlendirmesi

0
16
A Milli Takım EURO 2020'de İtalya, İsviçre ve Galler ile birlikte A Grubu'nda. Türkiye'nin EURO 2020 grubu analizi ve Şenol Güneş'in yorumu, yazımızda. 

EURO 2020 grup kuraları dün çekildi ve A Milli Takım, 3. torbadan girdiği kura çekimi sonrasında İtalya, İsviçre ve Galler ile birlikte A Grubu’nda yer aldı. A Milliler, grup maçlarını da İtalya’nın Roma ve Azerbaycan’ın Bakü kentinde oynayacak. Peki, bu gruptan çıkar mıyız? EURO 2020 eleme grupları belli olduğu zaman da şu yazımızda olumlu bir tablo çizmiş ve gruptan çıkmaya yakın olduğumuzu analiz etmiştik. Bu kez de yine olumlu şeyler söyleyebilecek durumdayız. Türkiye’nin EURO 2020 grubu analizi ve Şenol Güneş’in yorumu, yazımızda.

EURO 2020 KİM KAZANIR?

Şenol Güneş’in EURO 2020 Grubu Değerlendirmesi

Milli takımın son dönemde yaşadığı başarıda büyük pay sahibi olan ve A Milli takımın başında 2002 Dünya Kupası’ndan sonra ikinci kez uluslararası turnuvaya giden Şenol Güneş, çekilen kura sonrasında şu ifadeleri kullandı: “Rakiplerden çok seyahati konuşmuştuk. Azerbaycan’ı istiyorduk. Turnuva esnasında uzun bir seyahat olsa bile. Bakü’de kendi sahamızda oynayacak gibi oynayacağımızı düşünüyoruz. Buraya gelmek önemliydi, öncelikle onu söyleyeyim. Bu organizasyonun içinde olmak önemliydi. Buraya Avrupa’nın iyi takımları olarak geldik. Hepsine başarılar diliyorum. Türkiye olarak burada olmak gurur verici. O maçlarda ülkemizi iyi temsil etmek, fair-play içerisinde güzel maçlar oynamak istiyoruz. Büyüyen, gelişen bir takım olarak tecrübe kazanmayı hedefliyoruz. İnşallah gruptan çıkarak daha güzel günler görürüz.”

EURO 2020 Grubu’ndan Çıkma Şansımız

Daha önce EURO 2020 statüsü ile ilgili şu yazımızda fikstür ve takvimden bahsetmiştik. Buna göre A Grubu’nda Bakü’deki maçlara denk geldik. Bu çok önemli bir avantaj. Bunun yanında sadece ilk 2 değil, 6 gruptan en iyi 4 üçüncü de bir üst tura yükselecek. 3.lük hesaplarını şimdilik bir kenara bırakıp rakiplere bakalım.

İtalya

İtalya Milli takımı, tarihinin en iyi dönemlerinden birini yaşıyor. Elemelerde Belçika ile birlikte tüm maçlarını kazanan iki takımdan biri oldular. Takımı Galatasaray’ın eski teknik direktörü Roberto Mancini çalıştırıyor. Yükselişte olan İtalya futbolunun devleri Juventus, Roma, Napoli, Inter, Lazio ve Milan’dan iki jenerasyon iyi bir oyuncu havuzu olan İtalya, elbette grubun favorisi. Ancak futbol tarzı olarak bakıldığında Türkiye’nin İtalya’dan en azından 1 puan alma şansı var. Maçın Roma’da olması elbette dezavantaj. Ayrıca bu maç, EURO 2020 açılış maçı olacak.

İsviçre 

Kağıt üstünde Türkiye’nin 2.lik için en büyük rakibi İsviçre. Son yıllarda Avrupa ve Dünya Kupaları’na düzenli katılım sağlayan ve ağırlıklı olarak kökeni İsviçre olmayan oyunculardan kurulu ekibe karşı Bakü’deki maçta avantaj millilerde olacak. Boşnak hoca Vladimir Petkoviç’in çalıştırdığı takımın en etkili isimleri Xhaka, Shaqiri, Akanji, Seferoviç. Bu maç, Türkiye için İtalya maçından daha zorlu geçecektir.

Galler

Elbette akla gelen isim; Gareth Bale. Buna Aaron Ramsey ve Ben Davies’i ekleyelim. Galler, diri, sert ve etkili bir takım ama toplamda Türkiye’den daha iyi değil. Galler futbolunun efsane ismi Ryan Giggs’in çalıştırdığı Galler, tabi ki kolay bir galibiyet maçı değil ama Türkiye için hedef maç.

Sonuç olarak; Dünya Şampiyonu ve son Avrupa Kupası ikincisi olan, EURO 2020 şampiyonluğu için de 1 numaralı favori gösterilen Fransa’dan iki maçta 4 puan alan Türkiye’nin, Bakü avantajı ve İtalya ile açılış maçı psikolojisi de düşünüldüğünde bu gruptan 5-7 puan alması uzak değil. 3.lük opsiyonu ile beraber gruptan çıkma şansı %70. Bununla beraber liderlik şansı bile. Youwin analiz olarak EURO 2020’de A Milli Takımımıza başarılar dileriz.